Niezwykły katalog pruskich grodzisk można oglądać na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Historii i Kultury Prusów „Pruthenia”. – Tak bogatego zbioru grodzisk nie ma w żadnej książce – przyznaje Mirosław Hoffmann, archeolog olsztyńskiego muzeum
Katalog to opis ponad setki wschodniopruskich grodzisk podzielonych na dwie kategorie: grodziska ziemi Sasinów i grodziska ziemi Galindów. Przy każdym grodzisku jest podana dokładna lokalizacja, czas powstania, opis, co się na min znajdowało, a co widać dziś, oraz bibliografia. – Ale są też ciekawostki, wiążące się z tym miejscem, tj. legendy i podania – mówi Mirosław Hoffmann, archeolog olsztyńskiego muzeum i działacz Pruthenii. – Do wielu grodzisk dołączyliśmy także ich fotografie, dzięki którym każdy, kto ruszy w teren, będzie mógł odnaleźć grodzisko, którego trudno się czasem szuka, zwłaszcza gdy nie jest się fachowcem.
Internetowy katalog pruskich grodzisk to efekt kilku lat pracy Roberta Klimka, archeologa-amatora, który każdą wolną chwilę poświęca na wyprawy do dawnych grodzisk. – Na stronie internetowej Pruthenii zamieściłem nie tylko grodziska opisane w literaturze polskiej, ale też te, o których piszą tylko źródła niemieckie – mówi Klimek, który jest też autorem wszystkich zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej. Podczas pracy wpadł na trop kolejnych trzech grodzisk. – Gdy zweryfikuję moje przypuszczenia, katalog będzie o nie uzupełniony – zapewnia.
aw